rahbari
آرشیو خبر

اخبار اداره کل

1402/9/7
مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم:

ضرورت همکاری صنایع در بحث کار آموزی با دانشگاه‌‎ها / راه حل ما برای ارتباط صنعت و دانشگاه ماموریت گرایی و جلوگیری از موازی کاری است

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم گفت: راه حل ما برای ارتباط دانشگاه و صنعت هم افزایی میان دانشگاه و جامعه است تا بتوانند از موازی کاری جلوگیری و ماموریت گرا شوند.

ضرورت همکاری صنایع در بحث کار آموزی با دانشگاه‌‎ها / راه حل ما برای ارتباط صنعت و دانشگاه ماموریت گرایی و جلوگیری از موازی کاری است
به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان؛ دکتر محمد سعید سیف مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم تحقیقات و فناوری در نشست صمیمی اداره کل بورس و اعزام دانشجویان با صنایع در خصوص معرفی بورس‌های دانشجویی گفت: ضروری است حداکثر هم‌افزایی بین مجامع علمی و دانشگاهی با وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی وجود داشته باشد. توجه و عنایت خوبی نیز به این موضوع صورت گرفته، ولی واقعیت این است که هنوز با وضعیت مطلوب و مورد نیاز فاصله داریم.

مدیر کل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم ادامه داد: در حال حاضر مجموع سرمایه گذاری کشور در حوزه تحقیق و توسعه حدود نیم درصد GDP کشور است. در حالی که کشور‌های پیشرفته بین ۳ تا ۴ درصد از GDP خود را صرف پژوهش و یافتن روش‌های نوین و افزایش بهره‌وری و توسعه فناوری می‌کنند.

وی با بیان اینکه از لحاظ نیروی انسانی اگرچه تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران کشور در سال‌های اخیر افزایش یافته، ولی هنوز شرایط خوبی نداریم، تصریح کرد: در حال حاضر تعداد پژوهشگران که آن‌ها را می‌توان شامل استادان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران مراکز تحقیقاتی در نظر گرفت، کمتر از یک نفر در ۱۰۰۰ نفر از جمعیت کشور است، اما در برخی از کشور‌های پیشرفته این عدد به ۷ یا ۸ نفر می‌رسد. به عبارتی در این شاخص نیاز به توجه بیشتر وجود دارد.

دکتر سیف گفت: عوامل دیگر ذکر شده مثل تجربه و دانش انباشته نیز بسیار قابل توجه هستند و باید قبول کنیم که مراکز علمی و دانشگاهی ما در مقایسه با نمونه‌های خارجی قدمت بسیار کمتری دارند. البته دانشگاه‌هایی هم داریم که مثل دانشگاه تهران حدود ۱۰۰ سال قدمت دارند، ولی در مقایسه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر بین المللی که بعضاً سابقه قرن‌ها فعالیت مستمر دارند، کشور ما کشور جوانی در این حوزه محسوب شده و لذا تجربه و دانش انباشته کمتری داریم که البته باید همان را هم قدر بدانیم و استفاده کنیم.

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم ادامه داد: آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی موجود دانشگاه‌ها، دوره‌های فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت، دوره‌های پسادکتری و بسیاری موارد دیگر هم هستند که حتما می‌توانند ابزار مناسبی برای هم افزایی دانشگاه‌ها با مراکز اجرایی جهت رفع مشکلات و بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور باشند. ولی همه این‌ها مستلزم یک عزم و برنامه اساسی توسط وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تحول و بهبود است که انشاالله بتوانیم شاهد آن باشیم.

دکتر سیف با اشاره به اینکه راه حل ما برای ارتباط دانشگاه و صنعت هم افزایی میان دانشگاه و جامعه است تا بتوانند از موازی کاری جلوگیری و ماموریت گرا شوند؛ گفت: ماموریت‌گرایی دارای اهمیت بسیاری است و از لحاظ بودجه، امکانات، نرم‌افزار و سخت‌افزار باید تقسیم کار انجام شده و هر دانشگاه و پژوهشگاهی چند مساله کشور را حل کند.

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم بیان کرد: ما باید نسخه‌های متنوعی داشته باشیم تا بتوانیم جاذبه ایجاد کنیم و دانشجویان را ترغیب به حضور در صنعت کنیم و این صنایع هستند که می تو‌انند این جاذبه ها را ایجاد کنند .

دکتر سیف افزود: بحث مهارت افزایی برای دولت بسیار مهم است، در این خصوص دانشگاه‌ها به آموزش می‌پردازند و لازم است صنایع در بحث کار آموزی با دانشگاه‌‎ها همکاری لازم را داشته باشند. اگر صنعت بتواند بر پایه قراردادها با دانشگاه‌ها کار کند می‌تواند هزینه ها را از مالیات‌های خود پرداخت کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شما به عنوان صنایع باید شریک خود را انتخاب و از دانشگاه حمایت کنید تا بتوانید از ثمره آن استفاده کنید. ما در این راستا اعضای هئت علمی که تحقیقات خوبی در خصوص ارتباط جامعه و صنعت دارند تقدیر می‌کنیم تا تشویقی در این،راستا رخ دهد.

گالری تصاویر

نظر شما
نام  
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ