rahbari
آرشیو خبر

اخبار اداره کل

1402/9/7

نشست صمیمی اداره کل بورس سازمان امور دانشجویان با صاحبان صنایع برگزار شد / دکتر مسعودی: هدف از بورس صنعت کمک به صنایع در تامین نیروی انسانی مستعد و توانمند است

نشست صمیمی مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان با صاحبان صنایع در خصوص معرفی بورس‌های دانشجویی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، نشست صمیمی دکتر محمد محمدی مسعودی مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان با صاحبان صنایع  در خصوص معرفی بورس‌های دانشجویی با حضور دکتر محمد سیف مدیر کل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر مسعودی در این نشست ضمن تسلیت به مناسبت شهادت صدیقه طاهره حضرت زهرا سلام الله علیها گفت: یکی از اهداف وزارت علوم توزیع مناسب داوطلبان در رشته های مختلف تحصیلی و تامین نیروی انسانی توانمند در حوزه های مختلف است.

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان ادامه داد:  ۱۰ سال پیش داوطلبان رشته‌های گروه ریاضی فیزیک ۲۹۸ هزار نفر بوده و این آمار اکنون به ۱۳۲ هزار نفر رسیده است. این در حالی است که  سال گذشته داوطلبان رشته‌های حوزه پزشکی بالغ بر ۵۸۰ هزار نفر بوده است.

وی با بیان اینکه ما برای تامین نیروی انسانی صنایع نیازمند ایجاد توازن هستیم ادامه داد:  از میان همه داوطلبان رشته تجربی تعداد محدودی در رشته هایی مانند پزشکی قبول می شوند و در نتیجه بسیاری از این دانشجویان که عمدتا معدل‌های بالای ۱۹ را نیز دارا هستند موفق به تحصیل در این رشته در داخل کشور نمی‌شوند.

دکتر مسعودی تصریح کرد: ما باید ذائقه و سلیقه ی متقضیان ورود به دانشگاه را متناسب با نیازمندی های کشور متحول کنیم به صورتی که برای این متقاضیان دیگر رشته‌های تحصیلی نیز جذاب بوده و احساس کنند امکان تحصیل و خدمت به کشور در رشته های دیگر نیز وجود دارد. یکی از اهداف توسعه سبد بورسی در آینده، موقعيت شغلی تضمین شده و درآمدزایی مناسب می باشد.

مدیر کل اداره بورس و اعزام دانشجویان با اشاره به اینکه رکن اصلی هر شرکت تولیدی یا صنعتی نیروی انسانی است و صاحبان صنایع اگر بخواهند از نیروی متخصص و ماهر استفاده کنند می‌توانند خود مسئولیت تربیت این افراد را با همکاری دانشگاه ها بر عهده داشته باشند؛ اظهار کرد: ما در اداره کل بورس و اعزام دانشجویان نظام بورس ۱۵ کشور برتر جهان را بررسی کردیم و مشاهده کردیم که آن‌ها چگونه فضا را مدیریت می‌کنند و بر اساس آن آیین‌نامه‌ای تحت عنوان نظام جامع بورس طراحی شده است تا علاوه بر تامین اعضای هیئت علمی به تامین نیروی انسانی متخصص  و ماهر مورد نیاز صنایع، دستگاه های دولتی و غیر دولتی نیز کمک کنیم.

دکتر مسعودی با اشاره به اینکه سامانه ای  تحت عنوان سامانه یکپارچه بورس های دانشجویی طراحی شده که به نام سیب در حال فعالیت است که صنایع در خال حاضر می توانند نیازمندی های منابع انسانی خود را روی این سامانه بارگذاری کنند.

وی در خصوص بورس صنعت و مشاغل گفت: طبق این بورس به صنایع این امکان داده شده است که دروس اختیاری دانشجویان را بتواند بر اساس نیاز خود تعریف کنند.

دکتر مسعودی ادامه داد: دانشجویان می‌توانند واحد کار آموزی و کارورزی خود را در همان شرکت صنعتی بورس کننده بگذرانند و در ماه تا۵۰ ساعت نیز در همان شرکت صنعتی مشغول به ‌کار شوند.

مدیر کل اداره بورس و اعزام دانشجویان با بیان اینکه تضمین علمی به شرط کیفیت است؛ اظهار کرد: دانشجویی که بورس شده است باید پویایی علمی خود را در طول دوره تحصیل نیز حفظ کند تا بتواند در ادامه از همان بورس و بورس های مقاطع تحصیلی مختلف نیز استفاده کند، بنابراین دغدغه صنایع در خصوص افت تحصیلی دانشجو پس از دریافت بورس کاهش می یابد زیرا پویایی علمی ملاک ارزیابی فرد بورس کننده خواهد بود.

دکتر مسعودی افزود: بورس دیگری با نام بورس بنگاه اقتصادی نیز طراحی شده که  شرط شغلی  ندارد اما هدف از این بورس رفع مسائل و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی است.

در این جلسه همچنین مدیران عامل، مدیران منابع انسانی و مشاوران برخی از شرکت های صنعتی بزرگ در حوزه های مختلف از جمله نساجی، الکترونیک، تجهیزات پزشکی و... دغدغه ها و نقطه نظرات خود را بیان کردند.

گفتنی است؛ اداره کل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم در نظر دارد سلسله نشست هایی را با مشارکت و حضور صنایع بزرگ کشور در خصوص بورس های تحصیلی برگزار نماید.

نظر شما
نام  
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ