آرشیو اخبار
معاون بورس و امور دانشجویان بین‌الملل :آینده از آن کشورهایی است که دانشجوی خارجی جذب کنند

معاون بورس و امور دانشجویان بین‌الملل :آینده از آن کشورهایی است که دانشجوی خارجی جذب کنند

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان به نقل از دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع)، نشست دوره آموزشی توجیهی ادارات و دفاتر کنسولی دانشگاه‌های کشور با حضور  محمدجواد سلمان پور معاون بورس و امور دانشجویان بین‌الملل سازمان امور دانشجویان و حجت الاسلام سعید جازاری معمویی رئیس دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع) در محل این دانشگاه برگزار شد.

دکتر سلمان‌پور در این جلسه گفت: اگر قرار باشد در مواجهه با دانشجویان بین‌الملل سیاست‌هایی پیاده شود باید بین‌المللی در این زمینه اندیشید و برنامه‌ریزی کرد.

معاون بورس و امور دانشجویان بین‌الملل با طرح این پرسش مبنی بر اینکه چرا باید به بین‌المللی شدن اندیشید؛ تصریح کرد: آرمان و اهداف حضرت امام تنها به مرز جغرافیایی ایران اختصاص نداشت و هدف انقلاب اسلامی که امام آن را معماری کرد و به پیروزی رساند، خدا بود و این امر تنها به اسلام اختصاص ندارد و برای همه عالمیان است.

وی با بیان اینکه مسلمان جامع بین‌المللی می‌اندیشد، اظهارکرد: نخستین سیاست کلان آموزش عالی و سازمان افزایش کمی و کیفی جذب دانشجو است. ایران با رقابت جهانی جذب دانشجویان آن هم با کشورهایی که استراتژی دراز مدت دارند، روبرو است. با وجود انقلاب اسلامی و سوگیری و جهت‌گیری و همچنین اقداماتی که در این سه دهه بخصوص ده سال اخیر صورت گرفت این موضوع جنبه حیاتی و حیثیتی پیدا کرده است چرا که امروز ایران رقبای قوی دارد که هرگز کنار نخواهند رفت. این رقابت‌ها بسیار سرنوشت ساز برای دو دهه آینده است.

دکترسلمان‌پور بیان کرد: اگر روسیه در ۲۰ سال گذشته اقدام به تربیت دانشجویان آفریقایی نکرده بود امروز یک کشور تنها محسوب می‌شد. نباید به دانشجویان خارجی نگاه تحقیرآمیز داشت بلکه باید بلند نظرانه به آنان نگاه کرد. وقتی یک دانشجوی خارجی وارد ایران می‌شود همین دانشجو می‌تواند در کشور ایجاد کننده شغل نیز محسوب شود برای مثال یعنی زمانی که دانشجوی خارجی با دانشجوی ایرانی ارتباط برقرار می‌کند دانشجوی ایرانی از طریق او می‌تواند به بازار اقتصادی آن کشور وارد شود.

معاون بورس و امور دانشجویان بین‌الملل ادامه داد: حضور دانشجویان خارجی در ایران سبب می‌شود بعد از فارغ التحصیل شدن و رفتن به کشورشان یک تعلق خاطر به ایران داشته باشند. این امر در عرصه سیاسی بسیار حائز اهمیت است. آینده از آن کشورهایی است که تعداد بیشتری از دانشجویان و نخبگان خارجی را جذب کنند. سرمایه گذاری بر روی علم و فناوری از مهمترین برنامه‌های کشورهای منطقه است

اداره کنسولی نقطه حساس ورود دانشجوی خارجی برای گذراندن تحصیلات دانشگاهی به شمار می‌رود

در ادامه این جلسه رئیس دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) گفت: بخش کنسولی بسیار بخش حساس و در واقع نقطه ورود و نقطه لطف و مرحمت میزبانی است، در همه دانشگاه‌های دنیا وقتی دانشجوی خارجی پذیرش می‌شود اداره‌ای وجود دارد که دانشجو برای نخستین بار به آنجا مراجعه می‌کند و آن اداره کنسولی یا حیات دانشجویی است. شاید گفته شود تنها کار اداره کنسولی، پاسپورت است در حالی که چنین نیست برای مثال در دانشگاه سوربون و آکسفورد همه کارهای دانشجو با این اداره است.

وی افزود: برای مثال زمانی که یک دانشجو برای نخستین بار به این اداره مراجعه می‌کند با روی خوش از او استقبال کرده و از کشورش می‌پرسند و وقتی از مشکلات دانشجو مطلع می‌شوند در نهایت ادب و احترام به سخنان دانشجوی خارجی گوش و با وی برخورد لطیفی می‌کنند؛ از همین رو می‌توان گفت اداره کنسولی نقطه حساس ورود یک فرد خارجی برای گذراندن تحصیلات دانشگاهی به شمار می‌رود.

جازاری با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته معاونت فرهنگی وجود ندارد؛ بیان داشت: اگر کسی به دانشگاه هاروارد و آکسفورد مراجعه کند خواهد دید که در این دانشگاه‌ها اداره فرهنگی وجود ندارد چرا که اداره کنسول این مسئولیت فرهنگی را بر عهده دارد و به گونه‌ای عمل می‌کند که آن دانشگاه یک دانشگاه فرهنگی به شمار آید.

رئیس دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع) با استناد به روایتی از امام علی (ع) تصریح کرد: حضرت خطاب به والیان و فرمان روایان جمله‌ای دارند که با سه قسم آغاز می‌شود و می‌فرمایند: مراقب باشید اگر مهمان آمد خدا را گواه، خدا را گواه و خدا را گواه نکند مهمان خارج شود بدون اینکه از شما شکرگزار باشد؛ نقش کنسولی مسؤولیت مهمی است. بنابراین هرگز نباید تصور شود که این بخش مهم نبوده و حساس نیست حساسیت این بخش به گونه‌ای است که می‌توان گفت کار این مجموعه بسیار دشوارتر از وزارت علوم و ادارات فرهنگی در یک نظام است. چرا که این اداره نقطه ورود بوده و زمانی که دانشجو وارد می‌شود می‌تواند از حضور خود امیدوار و یا ناامید شود.

وی ادامه داد: گاهی اوقات نگرانی‌هایی از ادبیات تهاجمی و استعماری غرب دیده می‌شود اما در این زمینه باید به مسائلی آگاه بود اینکه آنها در برخورد چه اقداماتی انجام می‌دهند که دانشجو در فاصله کوتاه درس می‌خواند و بر می‌گردد اما خودش را مدیون آن کشور می‌داند؛ این حس به همان اتاق کنسولی بر می‌گردد چرا که این اتاق است اولین حکم میزبانی را رقم می‌زند. ادبیات ما در کنسولی می‌تواند باعث شود دانشجو برای آینده اثرگذار و فضای این نظام مقدس امیدوار و خوشبین شود.

جازاری با بیان اینکه اداره کنسولی دانشگاه آینه نظام مقدس اسلامی باید باشد، خاطرنشان کرد: ما انقلاب اسلامی مبارک آن هم با شناسنامه‌ای بیش از هفت هزار سال درخشش در عرصه بین‌الملل داریم، بنابراین می‌طلبد به بهترین شکل پذیرای دانشجو باشید.

مطلب قبلی از سوی سازمان امور دانشجویان؛ فراخوان ثبت‌نام موسسات جذب دانشجوی بین‌الملل منتشر شد
مطلب بعدی اطلاعیه برگزاری آزمون MSRT ( تیر ماه 1401)
Print
113 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

صدور گواهی خارج از کشور

جهت دریافت گواهی

ادامه مطلب >

بازرسی و پاسخ گویی به شکایات

به منظور تکریم ارباب رجوع و ...

ادامه مطلب >

انتقالی و مهمانی دانشجویان داخل

به منظور دریافت خدمات و شرایط انتقالی و مهمانی دانشجوایان داخل

ادامه مطلب >

صدور گواهی اشتغال به تحصیل

برای دانلود راهنما و نحوه دریافت گواهی اشتغال به تحصیل ...

ادامه مطلب >

کمیسیون بررسی موارد خاص

کمیسیون بررسی موارد خاص دانشجویان داخل

ادامه مطلب >

صدور معافیت تحصیلی

برای مطالعه شرایط و دریافت

ادامه مطلب >

آزمون زبان

سازمان امور دانشجویان در جهت تسهیل در

ادامه مطلب

سامانه epolice

درخواست معافیت تحصیلی

ادامه مطلب